90th Academy Awards - Predictions

features-oscars-at-1500x843-e1520165073151.jpg

The 90th Academy Awards are aired tonight and the excitement has been rising exponentially. There are a lot of great movies and phenomenal performances this year, together with brilliantly directed films and with exceptional screenplays.

Even though some categories seem already decided, others are still open between, at least, two heavy contenders. My predictions follow below.

I am going straight to the point and just write two type of predictions: the movie which I think Will Win and the film which I think Should Win (or rather, the one I loved the most). I'll be updating my list of predictions with the choices I got right and with the ones I failed miserably.

Without further ado, here are my predictions for the 90th Academy Awards:

Best Picture:

Call Me by Your Name

Darkest Hour

Dunkirk

Get Out

Lady Bird

Phantom Thread

The Post

Winner:The Shape of WaterWill Win

Three Billboards Outside Ebbing, MissouriShould Win

Best Director: 

Jordan Peele, Get Out

Christopher Nolan, Dunkirk Should Win

Greta Gerwig, Lady Bird

Paul Thomas Anderson, Phantom Thread

Winner:Guillermo del Toro, The Shape Of Water - Will Win

Best Actor: 

Timothée Chalamet, Call Me By Your Name

Daniel Day-Lewis, Phantom Thread

Daniel Kaluuya, Get Out

Winner:Gary Oldman, Darkest HourWill/Should Win

Denzel Washington, Roman J. Israel, Esq.

Best Actress: 

Sally Hawkins, The Shape of Water

Winner:Frances McDormand, Three BillboardsWill/Should Win

Margot Robbie, I, Tonya

Saoirse Ronan, Lady Bird

Meryl Streep, The Post

Best Supporting Actor:

Willem Dafoe, The Florida Project

Woody Harrelson, Three Billboards

Richard Jenkins, The Shape of Water

Christopher Plummer, All the Money in the World

Winner: Sam Rockwell, Three Billboards - Will/Should Win

Best Supporting Actress:

Mary J Blige, Mudbound

Winner:Allison Janney, I, TonyaWill/Should Win

Lesley Manville, Phantom Thread

Laurie Metcalf, Lady Bird

Octavia Spencer, The Shape of Water

Best Original Screenplay: 

The Big Sick

Winner:Get OutWill/Should Win

Lady Bird

The Shape of Water

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Adapted Screenplay: 

Winner:Call Me By Your NameWill Win

The Disaster ArtistShould Win

Logan

Molly’s Game

Mudbound

Best Animated Feature Film: 

Winner:CocoWill/Should Win

The Breadwinner

Ferdinand

Loving Vincent

The Boss Baby

Best Foreign Language Film:

Winner:A Fantastic Woman (Chile) - Should Win

On Body and Soul (Hungary)

The Insult  (Lebanon)

Loveless (Russia)

The Square (Sweden) - Will Win

Best Documentary Feature:

Faces PlacesWill/Should Win

Winner:Icarus

Last Men in Aleppo 

Strong Island

Abacus: Small Enough to Jail

Best Documentary - Short Subject: 

Edith+EddieShould Win

Winner:Heaven is a Traffic Jam on the 405

Heroin(e)Will Win

Knife Skills

Traffic Stop

Best Live Action Short Film:

DeKalb ElementaryWill Win

The Eleven O’Clock

My Nephew Emmett 

Winner:The Silent ChildShould Win

Watu Wote/All of Us

Best Animated Short Film: 

Winner:Dear BasketballWill Win

Garden Party

LouShould Win

Negative Space

Revolting Rhymes

Best Original Score: 

Dunkirk

Phantom Thread

Winner:The Shape of WaterWill/Should Win

Star Wars: The Last Jedi

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Original Song:

Winner:“Remember Me” (from Coco) - Will/Should Win

“Mystery of Love” (from Call Me By Your Name)

“This Is Me” (from The Greatest Showman)

“Mighty River” (from Mudbound)

“Stand Up For Something” (from Marshall)

Best Sound Editing: 

Baby DriverShould Win

Blade Runner 2049

Winner:Dunkirk Will Win

The Shape of Water

Star Wars: The Last Jedi

Best Sound Mixing: 

Baby Driver

Blade Runner 2049

Winner:Dunkirk Will/Should Win

The Shape of Water

Star Wars: The Last Jedi

Best Production Design: 

Beauty and the Beast

Blade Runner 2049Should Win

Darkest Hour

Dunkirk

Winner:The Shape of WaterWill Win

Best Cinematography: 

Winner:Blade Runner 2049 Will/Should Win

Darkest Hour

Dunkirk

Mudbound

The Shape of Water

Best Makeup and Hairstyling:

Winner: Darkest HourWill/Should Win

Victoria & Abdul

Wonder

Best Costume Design: 

Beauty and the BeastShould Win

Darkest Hour

Winner:Phantom ThreadWill Win

The Shape of Water

Victoria & Abdul

Best Film Editing: 

Baby DriverShould Win

Winner:DunkirkWill Win

I, Tonya

The Shape Of Water

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Visual Effects: 

Winner:Blade Runner 2049

Guardians of the Galaxy Vol. 2

Kong: Skull Island

Star Wars: The Last Jedi 

War for the Planet of the ApesWill/Should Win